DOTAČNÍ PROGRAM RODINA
VYHLAŠOVATEL: Ministerstvo práce a sociálních věcí – Odbor rodinné politiky a politiky stárnutí
NÁZEV PROJEKTU: PRÁCE S RODINOU V OBLASTI SOCIÁLNĚ PRÁVNÍ OCHRANY
REALIZACE: 1. 1. 2021 – 31. 12. 2021
Projekt je zaměřen na posilování rodičovských a partnerských kompetencí a získávání dalších znalostí a dovedností, které mají rozvíjet schopnosti klientů RMC tak, aby dokázali (nejen) v obtížných životních situacích předcházet negativním jevům v rodině.
CÍLE PROJEKTU:
- poskytování odborné pomoci a poradenství rodinám v agendě SPOD
- osvěta o nežádoucích jevech v rodinách
- podpora rodin a osob, které se setkaly s domácím násilím
- motivování klientů centra k zájmu o náhradní rodinnou péči, poskytování informací a poradenství pro zájemce
- spolupráce s OSPOD Vsetín a terénní asistenční službou
CÍLOVÉ SKUPINY:
- rodiny a děti, které se mohou ocitnout nebo se ocitají v ohrožení (domácím násilím, zanedbáváním, sociálně patologickými jevy, konfliktním soužitím rodičů…),
- zájemci o náhradní rodinnou péči,
- osvojitelé a jejich děti.
Pro účely tohoto projektu považujeme za rodinu tyto skupiny:
- manželé s dítětem/dětmi,
- nesezdané soužití rodičů s dítětem/dětmi,
- jeden rodič žijící s dítětem/dětmi,
- jiná fyzická osoba než rodič žijící s dítětem/dětmi.
Jedná se o rodiny v krizi, v rozvodovém a porozvodovém konfliktu, se závislým členem rodiny, s výskytem domácího násilí, s výchovnými problémy, rodiny ohrožené sociální izolací, ohrožené společensky nežádoucími jevy a rodiny národnostních menšin a cizinců.
*****
Realizací projektu přispějeme k rozšíření nabídky péče o ohrožené rodiny a rodiny, které se mohou ocitnout v ohrožení a k posílení schopnosti jednotlivců i rodin včas identifikovat a pokusit se řešit hrozící nebo již vzniklé situace, které mohou rodinu ohrožovat (výchovné a školní problémy dětí a mládeže, rozvod, dluhy, domácí násilí, závislosti, porozvodové konflikty apod.). Aktivitami nabízenými v projektu chceme klientům pomoci při identifikaci svých silných stránek a hledání zdrojů, které jim mohou pomoci k realizaci změn v jejich životě a v životě jejich rodiny. Zároveň chceme zvýšit obecnou informovanost rodičů o ochraně práv dětí, možnostech předcházení a řešení negativních jevů v rodinách a také o náhradní rodinné péči. Zájemcům o náhradní rodinnou péči chceme poskytovat základní informace a podporu. Projekt zahrnuje také aktivity, které povedou k prohloubení spolupráce s místním orgánem sociálně právní ochrany.
Zároveň chceme zvýšit obecnou informovanost nejen klientů RMC o ochraně práv dětí, možnostech předcházení a řešení negativních jevů v rodinách a také o náhradní rodinné péči. Zájemcům o náhradní rodinnou péči poskytneme informace a podporu. Projekt zahrnuje také aktivity, které povedou k prohloubení spolupráce s místním orgánem sociálně právní ochrany.
Důležitým specifikem nabízených služeb je, že prostředí centra nám umožňuje rodiny poznávat dlouhodobě a navíc v přirozeném prostředí. Atmosféra důvěry a porozumění vede k větší otevřenosti klientů, možnosti diagnostikovat případná ohrožení rodiny v jejich rané fázi, před jejich vznikem, nebo jim zcela předejít. Umožňuje také mimo jiné vyhledávat děti, na které se sociálně-právní ochrana zaměřuje a jejich rodiče vhodnými způsoby podpořit při hledání možností řešení.
———————————————————————————————————-
DOTAČNÍ PROGRAM RODINA
VYHLAŠOVATEL: Ministerstvo práce a sociálních věcí – Odbor rodinné politiky a politiky stárnutí
NÁZEV PROJEKTU: RMC VSETÍN – PODPORA RODINY – PREVENCE, INFORMACE, KOMPETENCE
REALIZACE: 1. 1. 2021 – 31. 12. 2021
Projekt je zaměřen na posilování rodičovských a partnerských kompetencí a získávání dalších znalostí a dovedností, které mají rozvíjet schopnosti klientů RMC tak, aby dokázali (nejen) v obtížných životních situacích předcházet negativním jevům v rodině.
CÍLE PROJEKTU:
- komplexní podpora rodiny
- posílení rodiny jako celku
- rozvoj a posílení rodičovských a partnerskýc kompetencí
- zkvalitňování vztahů a předcházení negativním jevům v rodině
CÍLOVÉ SKUPINY:
- manželé s dítětem/dětmi,
- nesezdané soužití rodičů s dítětem/dětmi,
- prarodiče s dětmi,
- samoživitelky/samoživitelé s dítětem/dětmi,
- pěstouni či poručníci s dítětem/dětmi,
- rodiče s osvojeným dítětem/dětmi,
- těhotné ženy.
Jedná se o rodiny fungující, úplné, neúplné, v rozvodovém a porozvodovém konfliktu, se závislým členem rodiny, s postiženým členem rodiny, se specifickými potřebami, s výskytem domácí násilí, s výchovnými problémy, rodiny ohrožené sociální izolací, ohrožené společensky nežádoucími jevy.
*****
Projekt je zaměřen na preventivní, osvětové a podpůrné aktivity, které povedou k posilování rodičovských kompetencí, rodiny jako celku a k harmonizaci rodinných vztahů, včetně mezigeneračního soužití. Dále je zaměřen na získávání a rozvoj znalostí a schopností rodičů tak, aby dokázali předcházet negativním jevům v rodině a byli lépe disponováni k řešení nestandardních a obtížných situací, do kterých se rodina dostává vlivem vnějšího prostředí nebo přirozeným vývojem. V neposlední řadě projekt zahrnuje aktivity, které jsou zaměřeny na osvětu a získávání informací z oblasti pracovního trhu, rovných příležitostí, dluhové problematiky apod.
Rodinám s dětmi nabízíme komunitní prostředí s možností formálního i neformálního vzdělávání, výměny zkušeností (setkávání rodičů v centru plní funkci neformálních svépomocných skupin), spolupráce, získávání nových informací a podnětů, včetně odborného zázemí přímo v centru a s návazností na další specializované služby.
Na toto neformální setkávání pak navazují formální a odborné aktivity. Rodičům (prarodičům) nabízíme prohloubení a rozvíjení rodičovských a partnerských kompetencí formou besed, kulatých stolů, tematických kurzů, odborného poradenství, tréninkových aktivit a dalších vhodných činností. Jedná se o poskytování informací, vzdělávání i interaktivní rozvíjení schopností a dovedností při společných činnostech rodiče (prarodiče) s dítětem tak, aby bylo dítě pozitivně podporováno s ohledem na jeho věk a schopnosti. A to včetně možnosti využití odborné konzultace se sociální pracovnicí centra, psychology, terapeuty, porodní asistentkou či logopedkou. Dále mají rodiče možnost využít právní poradenství nebo konzultace s dalšími přizvanými odborníky. Součástí práce je také průběžná individuální komunikace s klienty, která si klade za cíl zjišťování potřeb a zájmů a motivaci k účasti na nabízených aktivitách.
———————————————————————————————————–
PROGRAM PRO POSKYTOVÁNÍ DOTACÍ NA ČINNOST NEZISKOVÝCH ORGANIZACÍ V SOCIÁLNÍ OBLASTI PRO ROK 2021
VYHLAŠOVATEL: MĚSTO VSETÍN
NÁZEV PROJEKTU: RODINA – PODPORA, POMOC, PREVENCE, INFORMACE, KOMPETENCE
REALIZACE: 1. 1. 2021 – 31. 12. 2021
Příspěvek je určen na osobní náklady, energie a služby související s provozem a činností centra.
——————————————————————————————————-
PROGRAM NA PODPORU SOCIÁLNĚ ZDRAVOTNÍCH AKTIVIT
VYHLAŠOVATEL: ZLÍNSKÝ KRAJ
NÁZEV PROJEKTU: UČÍME SE NÁPODOBOU (R+D) – materiální zabezpečení
REALIZACE: 1. 1. 2021 – 30. 10. 2021
CÍLE PROJEKTU:
- podpora rodinných vztahů
- rozvoj kreativity a psychomotoriky
- posilování rodičovských kompetencí
Jedním z klíčových cílů naší práce je podpora soudržnosti rodiny a upevňování vazeb mezi rodiči a dětmi a dalšími členy rodiny. K němu se váže také snaha rozvíjet u rodičů praktické dovednosti a rodičovské kompetence tak, aby uměli přispívat interaktivně k rozvoji svých dětí v mnoha oblastech vývoje- psychomotorika, hrubá a jemná motorika, sociální dovednosti, emocionální a citový rozvoj, rozvoj slovní zásoby.
Rodičům často nestačí jen „teorie“ na to, aby byli úspěšní ve svém snažení vychovávat dítě co nejlépe. Je třeba, aby si mnohé dovednosti osvojovali prakticky, v přímé součinnosti s dítětem. Proto nabízíme rodičům s dětmi také nácvikové aktivity, při kterých se rodiče učí, jak např. podpořit děti v oblasti práce s tělem, jak vhodným způsobem rozšiřovat dětem slovní zásobu, jak naučit děti pracovat s jednoduchými nástroji, mají možnost vyzkoušet si práci s různými materiály a pomůckami. Rodiče se naučí vnímat potřeby a možnosti dítěte, nabízet mu vhodné podněty odpovídající věku a stupni vývoje, naučí se používat vhodné didaktické pomůcky a také se naučí s dítětem efektivně komunikovat. Důležitou součástí těchto aktivit je spontánní posilování vztahu mezi rodičem a dítětem.
—————————————————————————————————
NÁZEV PROJEKTU: PYŽAMOVÁ PARTY ANEB BUĎTE U NÁS JAKO DOMA
REALIZACE: září 2021
CÍL PROJEKTU: Oslava 20. výročí otevření centra spojená s realizací akce pro rodiny s dětmi.
____________________________________
NÁZEV VÝZVY: Podpora péče o nejmenší děti v mikrojeslích v ČR (mimo hl. m. Prahu)
NÁZEV PROJEKTU: Mikrojesle Vsetín II.
Registrační číslo: CZ.03.1.51/0.0/0.0./16_126/0003593
Projekt je financován ze Sociálního evropského fondu (85%) a státního rozpočtu ČR
Celkové způsobilé náklady: 2,69 mil Kč
Doba realizace: 1. 8. 2019 – 30. 6. 2022
Partner projektu: Město Vsetín
HLAVNÍ CÍL PROJEKTU:
Projekt je zaměřen na rodiče s malými dětmi, kteří mají zhoršenou pozici na trhu práce. Rodiče dětí navštěvujících mikrojesle musí mít prokazetelnou vazbu na trh práce (zaměstnanci, studenti či uchazeči o práci evidovaní na ÚP).
Klíčové aktivity:
1) Provoz mikrojeslí
Provoz mikrojeslí navazuje přímo na fázi Vybudování mikrojeslí. Bude realizován po dobu 25 měsíců.
2) Spolupráce s MPSV
Tato aktivita se prolíná celým průběhem realizace projektu. Spolupráce s MPSV se realizuje na úrovni účastníků projektu, pečujících osob i příjemce podpory.