Zprostředkování se provádí jen na žádost fyzické osoby, která má zájem osvojit dítě nebo je přijmout do pěstounské péče. Žádost se podává u obecního úřadu obce s rozšířenou působností podle místa trvalého pobytu žadatele. Žádost o zprostředkování může podat fyzická osoba, která je občanem ČR a pokud se jedná o cizince, ten může žádost uplatnit pokud má na území ČR povolen trvalý pobyt nebo je podle zvláštního právního předpisu upravujícího pobyt cizinců na území ČR hlášen k pobytu na území ČR.
Úspěšnost osvojení nebo pěstounské péče je mimo jiné závislá též na správném výběru budoucího osvojitele nebo pěstouna. Zajištění podmínek pro výběr vhodného osvojitele nebo pěstouna spočívá zejména v tom, že je třeba vybírat pro dítě vhodného osvojitele nebo pěstouna z co nejširšího okruhu osob zároveň plně respektovat poznatky a zjištění o konkrétních potřebách dítěte.
Proto podle zákona o sociálně právní ochraně zajišťuje zprostředkování osvojení nebo pěstounské péče, nejde-li o osvojení ve vztahu k cizině, krajský úřad. Obecní úřad obce s rozšířenou působností pouze shromáždí pro účely tohoto zprostředkování potřebné doklady. Krajský úřad při zprostředkování osvojení nebo pěstounské péče přihlíží k výsledkům odborného posouzení dítěte a žadatelů, k vyhodnocení situace dítěte a jeho rodiny a k plnění opatření vyplývajících z individuálního plánu ochrany dítěte.
Kontaktní místo pro podání žádosti o zařazení do evidence osob vhodných pro výkon pěstounské péče či osvojení v případě trvalého pobytu žadatelů v rámci obvodu obce s rozšířenou působností Vsetín, Valašské Meziříčí, Vizovice:
Městský úřad Vsetín
Svárov 1080
755 24 VsetínOdbor sociálních věcí
Oddělení sociálně-právní ochrany dětí
Tel. 571 491 635, 603, 616
petra.kovalcikova@mestovsetin.cz
Formy náhradní rodinné péče
AKTUÁLNÍ INFORMACE V SOULADU S NOVELOU ZÁKONA O SOCIÁLNĚ PRÁVNÍ OCHRANĚ DĚTÍ č. 359/1999 Sb.
Výchova dětí a péče o jejich příznivý vývoj je především právem a povinností obou rodičů.
Ne všichni rodiče se však chtějí nebo mohou o své děti starat.V situacích, kdy děti nemohou z nejrůznějších důvodů vyrůstat ve vlastní rodině, je třeba hledat optimální formu náhradní výchovy, o které vždy rozhoduje soud.
Formy náhradní rodinné výchovy jsou upraveny zákonem č. 94/1963 Sb., o rodině:
- svěření dítěte do péče jiné fyzické osoby než rodiče
- pěstounská péče, včetně pěstounské péče na přechodnou dobu
- poručenství,pokud poručník o dítě osobně pečuje
- osvojení
Pěstounská péče
Je forma náhradní rodinné péče, do které se svěřují děti, jejichž výchova není u rodičů zajištěna a zájem dítěte takové svěření vyžaduje.
Pěstoun je povinen:
- o dítě osobně pečovat
- při péči vykonává přiměřeně práva a povinnosti rodičů
Pěstoun nemá vyživovací povinnost k dítěti.
Právo zastupovat dítě a spravovat jeho záležitosti má jen v běžných věcech, protože toto právo nadále náleží rodičům, pokud ovšem nejsou v rodičovské zodpovědnosti omezeni, nebo pokud jí nejsou zbaveni nebo není její výkon pozastaven.
Osoba pečující (pěstoun) má právo na zajištění krátkodobé péče o dítě, celodenní péče o dítě v rozsahu 14 dnů, zprostředkování odborné pomoci, vzdělávání, pomoc při styku s biologickou rodinou dítěte.
Osoba pečující má povinnost zvyšovat si znalosti,spolupracovat se sociálním pracovníkem, udržovat a rozvíjet sounáležitost dítěte s jeho biologickou rodinou.
Pěstounská péče končí:
- zletilostí dítěte
- rozhodnutím soudu a to z důležitých důvodů (vždy, jestliže o to požádá pěstoun)
Pěstounská péče na přechodnou dobu
Soud může také na návrh orgánu sociálně-právní ochrany dětí svěřit dítě do pěstounské péče na přechodnou dobu osobám, které jsou podle zvláštního právního předpisu (zákona o Sociálně právní ochraně) zařazeny do evidence osob vhodných k výkonu pěstounské péče po přechodnou dobu, a to na:
- dobu, po kterou nemůže rodič ze závažných důvodů dítě vychovávat
- dobu, po jejímž uplynutí lze podle zákona o rodině dát souhlas rodiče s osvojením
- dobu do pravomocného rozhodnutí soudu o tom, že není třeba souhlasu rodičů k osvojení
Osvojení
Další formou náhradní výchovy a náhradní rodinné péče je osvojení, kterým vznikají mezi osvojitelem a osvojencem vztahy jako mezi rodiči a dětmi a mezi osvojencem a příbuznými osvojitele vztahy příbuzenské. Osvojitelé mají při výchově dítěte v plném rozsahu rodičovskou zodpovědnost. Do knihy narození matriky se na základě pravomocného rozhodnutí soudu o osvojení zapíše osvojitel, popřípadě osvojitelé.
Zprostředkování osvojení a pěstounské péče
Rozhodnutí soudu o osvojení nebo svěření dítěte do pěstounské péče předchází řada činností, které uskutečňují orgány sociálně-právní ochrany dětí a též soudy.
Zprostředkováním začíná vlastní proces zajišťování náhradní rodinné péče, které zaručuje žadatelům jistotu v řešení jejich žádostí správním rozhodnutím o tom, zda jsou či nikoliv vhodní pro přijetí dítěte do rodiny. Kladné rozhodnutí je právním titulem pro seznámení se s dítětem, které splňuje podmínky pro osvojení nebo pěstounskou péči.
Proces zprostředkování má několik fází a spočívá:
- ve vyhledávání dětí vhodných k osvojení nebo ke svěření do pěstounské péče
- ve vyhledávání fyzických osob vhodných stát se osvojiteli nebo pěstouny
- v odborné přípravě fyzických osob vhodných stát se osvojiteli nebo pěstouny k přijetí dítěte do rodiny
- ve výběru určité fyzické osoby vhodné stát se osvojitelem nebo pěstounem určitého dítěte, jemuž se osvojení nebo pěstounská péče zprostředkovává a v zajištění osobního seznámení se dítěte s touto osobou