DOTAČNÍ PROGRAM RODINA
VYHLAŠOVATEL: Ministerstvo práce a sociálních věcí – Odbor rodinné politiky a politiky stárnutí
NÁZEV PROJEKTU: PRÁCE S RODINOU V OBLASTI SOCIÁLNĚ PRÁVNÍ OCHRANY
REALIZACE: 1. 1. 2018 – 31. 12. 2018
Projekt je zaměřen na posilování rodičovských a partnerských kompetencí a získávání dalších znalostí a dovedností, které mají rozvíjet schopnosti klientů RMC tak, aby dokázali (nejen) v obtížných životních situacích předcházet negativním jevům v rodině.
CÍLE PROJEKTU:
- podpora rodin v agendě OSPOD a rodin, které se mohou ocitnout v ohrožení
- spolupráce s OSPOD Vsetín a terénní asistenční službou
- osvěta o významu ochrany práv dětí
- podpora setkávání dětí s rodiči, se kterými nežijí ve společné domácnosti
- prevence domácího násilí a podpora rodin a osob, které se setkaly s domácím násilím
- motivování klientů centra k zájmu o náhradní rodinnou péči, poskytování informací a poradenství pro zájemce
- rozšíření nabídky pro znesvářené rodiče a jejich děti
CÍLOVÉ SKUPINY:
- rodiny a děti, které se ocitají v ohrožení (sociálně patologickými jevy, konfliktním soužitím rodičů,zanedbáváním, domácím násilím…)
- zájemci o náhradní rodinnou péči
- osvojitelé a jejich děti
Pro skupinovou terapii jsou cílovou skupinou páry, rodiče dětí, které vykazují závažné problémy při domlouvání se na výchově svých dětí a dále těchto dětí.
Pro účely tohoto projektu považujeme za rodinu tyto skupiny:
- manželé s dítětem/dětmi
- nesezdané soužití rodičů s dítětem/dětmi
- jeden rodič žijící s dítětem/dětmi
- jiná fyzická osoba než rodič žijící s dítětem/dětmi
Jedná se o rodiny fungující, v rozvodovém a porozvodovém konfliktu, se závislým členem rodiny, s postiženým členem rodiny, s výskytem domácího násilí, s výchovnými problémy, rodiny ohrožené sociální izolací, ohrožené společensky nežádoucími jevy a rodiny cizinců.
*****
Realizací projektu přispějeme k rozšíření nabídky péče o ohrožené rodiny a rodiny, které se mohou ocitnout v ohrožení a k posílení schopnosti jednotlivců i rodin včas identifikovat a pokusit se řešit hrozící nebo již vzniklé situace, které mohou rodinu ohrožovat (výchovné a školní problémy dětí a mládeže, rozvod, dluhy, domácí násilí, závislosti, porozvodové konflikty apod.). Aktivitami nabízenými v projektu chceme klientům pomoci při identifikaci svých silných stránek a hledání zdrojů, které jim mohou pomoci k realizaci změn v jejich životě a v životě jejich rodiny. Zároveň chceme zvýšit obecnou informovanost rodičů o ochraně práv dětí, možnostech předcházení a řešení negativních jevů v rodinách a také o náhradní rodinné péči. Zájemcům o náhradní rodinnou péči chceme poskytovat základní informace a podporu. Projekt zahrnuje také aktivity, které povedou k prohloubení spolupráce s místním orgánem sociálně právní ochrany.
Zároveň chceme zvýšit obecnou informovanost nejen klientů RMC o ochraně práv dětí, možnostech předcházení a řešení negativních jevů v rodinách a také o náhradní rodinné péči. Zájemcům o náhradní rodinnou péči poskytneme informace a podporu. Projekt zahrnuje také aktivity, které povedou k prohloubení spolupráce s místním orgánem sociálně právní ochrany.
Důležitým specifikem nabízených služeb je, že prostředí centra nám umožňuje rodiny poznávat dlouhodobě a navíc v přirozeném prostředí. Atmosféra důvěry a porozumění vede k větší otevřenosti klientů, možnosti diagnostikovat případná ohrožení rodiny v jejich rané fázi, před jejich vznikem, nebo jim zcela předejít. Umožňuje také mimo jiné vyhledávat děti, na které se sociálně-právní ochrana zaměřuje a jejich rodiče vhodnými způsoby podpořit při hledání možností řešení.
———————————————————————————————————-
DOTAČNÍ PROGRAM RODINA
VYHLAŠOVATEL: Ministerstvo práce a sociálních věcí – Odbor rodinné politiky a politiky stárnutí
NÁZEV PROJEKTU: RMC VSETÍN – PODPORA RODINY – PREVENCE, INFORMACE, KOMPETENCE
REALIZACE: 1. 1. 2018 – 31. 12. 2018
Projekt je zaměřen na posilování rodičovských a partnerských kompetencí a získávání dalších znalostí a dovedností, které mají rozvíjet schopnosti klientů RMC tak, aby dokázali (nejen) v obtížných životních situacích předcházet negativním jevům v rodině.
CÍLE PROJEKTU:
- komplexní podpora rodiny
- podpora rozvoje rodičovských a partnerských kompetencí
- rozšíření nabídky odborných poradenských aktivit pro rodiny s dětmi a pro rodiny se specifickými potřebami
- rozvoj praktických rodičovských dovedností
- podpora setkávání dětí s rodiči, se kterými nežijí ve společné domácnosti
- osvěta v oblasti rovných příležitostí
- podpora kvalitního mezigeneračního soužití
- rozšíření povědomí o možnostech o závislého člena rodiny
- začleňování rodin cizinců a rodin se specifickými potřebami
CÍLOVÉ SKUPINY:
- manželé s dítětem/dětmi
- nesezdané soužití rodičů s dítětem/dětmi
- prarodiče s dítětem/dětmi
- ostatní rodinní příslušníci
- samoživitelky/samoživitelé s dítětem/dětmi
- pěstouni či poručníci s dítětem/dětmi
- rodiče s osvojeným dítětem/dětmi
Jedná se o rodiny fungující, v rozvodovém a porozvodovém konfliktu, se závislým členem rodiny, s postiženým členem rodiny, s výskytem domácí násilí, s výchovnými problémy, rodiny ohrožené sociální izolací, ohrožené společensky nežádoucími jevy. Dále se jedná o těhotné ženy a rodiny cizinců.
*****
Projekt je zaměřen na preventivní, osvětové a podpůrné aktivity, které povedou k posilování rodičovských kompetencí, rodiny jako celku a k harmonizaci rodinných vztahů, včetně mezigeneračního soužití. Dále je zaměřen na získávání a rozvoj znalostí a schopností rodičů tak, aby dokázali předcházet negativním jevům v rodině a byli lépe disponováni k řešení nestandardních a obtížných situací, do kterých se rodina dostává vlivem vnějšího prostředí nebo přirozeným vývojem. V neposlední řadě projekt zahrnuje aktivity, které jsou zaměřeny na osvětu a získávání informací z oblasti pracovního trhu, rovných příležitostí, dluhové problematiky apod.
Rodinám s dětmi nabízíme komunitní prostředí s možností formálního i neformálního vzdělávání, výměny zkušeností (setkávání rodičů v centru plní funkci neformálních svépomocných skupin), spolupráce, získávání nových informací a podnětů, včetně odborného zázemí přímo v centru a s návazností na další specializované služby.
Na toto neformální setkávání pak navazují formální a odborné aktivity. Rodičům (prarodičům) nabízíme prohloubení a rozvíjení rodičovských a partnerských kompetencí formou besed, kulatých stolů, tematických kurzů, odborného poradenství, tréninkových aktivit a dalších vhodných činností. Jedná se o poskytování informací, vzdělávání i interaktivní rozvíjení schopností a dovedností při společných činnostech rodiče (prarodiče) s dítětem tak, aby bylo dítě pozitivně podporováno s ohledem na jeho věk a schopnosti. A to včetně možnosti využití odborné konzultace se sociální pracovnicí centra, psychology, terapeuty, porodní asistentkou či logopedkou. Dále mají rodiče možnost využít právní poradenství nebo konzultace s dalšími přizvanými odborníky. Součástí práce je také průběžná individuální komunikace s klienty, která si klade za cíl zjišťování potřeb a zájmů a motivaci k účasti na nabízených aktivitách.
———————————————————————————————————–
PROGRAM PRO POSKYTOVÁNÍ DOTACÍ NA ČINNOST NEZISKOVÝCH ORGANIZACÍ
V SOCIÁLNÍ OBLASTI PRO ROK 2018
VYHLAŠOVATEL: MĚSTO VSETÍN
NÁZEV PROJEKTU: RODINA – PODPORA, POMOC, PREVENCE, INFORMACE, KOMPETENC
REALIZACE: 1. 1. 2018 – 31. 12. 2018
Příspěvek je určen na úhradu nájemného, na vodné a stočné, elektřinu a teplo a další provozní náklady.
——————————————————————————————————-
PROGRAM NA PODPORU SOCIÁLNĚ ZDRAVOTNÍCH AKTIVIT
VYHLAŠOVATEL: ZLÍNSKÝ KRAJ
NÁZEV PROJEKTU: UČÍME SE NÁPODOBOU (R+D) – materiální zabezpečení
REALIZACE: 1. 1. 2018 – 30. 10. 2018
CÍLE PROJEKTU:
- podpora rodinných vztahů
- rozvoj kreativity a psychomotoriky
- posilování rodičovských kompetencí
Jedním z klíčových cílů naší práce je podpora soudržnosti rodiny a upevňování vazeb mezi rodiči a dětmi a dalšími členy rodiny. K němu se váže také snaha rozvíjet u rodičů praktické dovednosti a rodičovské kompetence tak, aby uměli přispívat interaktivně k rozvoji svých dětí v mnoha oblastech vývoje- psychomotorika, hrubá a jemná motorika, sociální dovednosti, emocionální a citový rozvoj, rozvoj slovní zásoby.
Rodičům často nestačí jen „teorie“ na to, aby byli úspěšní ve svém snažení vychovávat dítě co nejlépe. Je třeba, aby si mnohé dovednosti osvojovali prakticky, v přímé součinnosti s dítětem. Proto nabízíme rodičům s dětmi také nácvikové aktivity, při kterých se rodiče učí, jak např. podpořit děti v oblasti práce s tělem, jak vhodným způsobem rozšiřovat dětem slovní zásobu, jak naučit děti pracovat s jednoduchými nástroji, mají možnost vyzkoušet si práci s různými materiály a pomůckami. Rodiče se naučí vnímat potřeby a možnosti dítěte, nabízet mu vhodné podněty odpovídající věku a stupni vývoje, naučí se používat vhodné didaktické pomůcky a také se naučí s dítětem efektivně komunikovat. Důležitou součástí těchto aktivit je spontánní posilování vztahu mezi rodičem a dítětem.
—————————————————————————————————
NÁZEV PROJEKTU: KARNEVAL 2018
REALIZACE: leden 2018
CÍLE PROJEKTU:
PODPORA RODINNÝCH VZTAHŮ:
- rodiny s dětmi prožijí společně příjemné odpoledne,
- rodiče mohou společně s dětmi tvořit nebo trénovat různé dovednosti – radost ze společné práce a činnosti vede k upevnění vzájemných citových vazeb a k posílení zdravého sebevědomí rodiče i dítěte,
- malé děti se učí především nápodobou a vzorem, rukodělné aktivity a hry pomáhají rozvíjet jak osobní, tak společnou kreativitu.
ROZVOJ KREATIVITY A PSYCHOMOTORIKY:
- rukodělné aktivity pomáhají rozvíjet jemnou motoriku, osobní i společnou kreativitu,
- vždy jsou připraveny ukázky hotových výrobků jako inspirace pro ty, kteří potřebují vzor a podporu, než se do nějaké činnosti pustí,
- nabídnuté hry, pomůcky a aktivity pomáhají rozvíjet také např. motoriku, koordinaci, rovnováhu i myšlení.
Název výzvy: Pilotní ověření péče o nejmenší děti v mikrojeslích v ČR (mimo hl. m. Prahu)
Název projektu: Mikrojesle Vsetín
Registrační číslo: CZ.03.1.51/0.0/0.0./16_126/0003593
Projekt je financován ze Sociálního evropského fondu (85%) a státního rozpočtu ČR
Celkové způsobilé náklady: 1,55 mil Kč
Doba realizace: 1. 2. 2017 – 31. 7. 2019
Partner projektu: Město Vsetín
Hlavní cíl projektu:
Prostřednictvím realizace projektu vzniknou mikrojesle ve městě Vsetín. Projekt je zaměřen na rodiče s malými dětmi, kteří mají s malými dětmi zhoršenou pozici na trhu práce. Vznikem mikrojeslí budou podpořeni rodiče umístěných dětí. Rodiče dětí musí mít prokazetelnou vazbu na trh práce (zaměstnanci, studenti či uchazeči o práci evidovaní na ÚP).
Výsledky projektu:
Zapojení rodiče budou prostřednictvím poskytovaných služeb moci lépe slaďovat osobní a pracovní život. Výstupem projektu bude zlepšení zaměstnanosti a to například prostřednictvím zvýšení pracovních úvazků, získání brigád či zaměstnání, brigád při soustavné přípravě na vzdělání pro cílovou skupinu.
Klíčové aktivity:
1) Vybudování mikrojeslí
V rámci této fáze realizace dojde k vybudování a vybavení mikrojeslí.
2) Vzdělávání pečující osoby
V této fázi projdou pečující osoby zkouškou pro profesní kvalifikaci Chůvy pro děti do zahájení
povinného školní vzdělávání. Závěrečná zkouška bude splněna před zahájením provozu mikrojeslí.
3) Provoz mikrojeslí
Provoz mikrojeslí bude přímo navazovat na fázi Vybudování mikrojeslí. Bude realizována po dobu 25 měsíců.
4) Spolupráce s MPSV
Tato aktivita se bude prolínat celým průběhem realizace projektu. Spolupráce s MPSV se bude realizovat na úrovni účastníků projektu, pečujících osob i příjemce podpory.